Praktikplatser (APL och LIA-platser)

Här finner du företag som är medlem i Svensk Ventilation som eventuellt har möjlighet att ta emot dig som söker praktikplats.

Företag som finns på flera orter i Sverige

Swegon AB
Catharina Danielsson
Tel: 031 89 58 24
E-post: catharina.danielsson@swegon.se

Systemair AB
Elisabeth Bergman
Tel: 0222-440 00
E-post: hr@systemair.se

Fläkt Woods AB
Marie Unemo
Tel: 036-19 31 02
E-post: marie.unemo@flaktwoods.com

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Skanska Installation AB
Rikard Espling
Tel/Mobil: 010-448 02 83
E-post: rikard.espling@skanska.se

Ahlsell AB
Michael Johansson
Tel: 08-685 59 04
Mobil: 070 209 73 11
E-post: michael.johansson@ahlsell.se

Lindab Sverige AB
Malin Jönsson
Tel: 0431-850 59
E-post: malin.jonsson@lindab.se

Hoist Energy 
Mikael Pettersson
Tel: 08-449 28 80
E-post: mikael.pettersson@hoistenergy.com

Bevego
Thomas Bengtsson
Tel: 0322-671412
E-post: thomas.bengtsson@bevego.se

Ventpartner
Ulf Bergqvist
Mobil: 070-627 50 60
E-post: ulf.bergquist@ventpartner.se

Företag uppdelade på ort

Stockholm

Creovent AB
Robert Johansson
Tel: 08-609 96 20
Mobil: 073-699 96 21
E-post: robert.johansson@creovent.se

Gösta Schelin AB
Eric Lindqvist
Tel: 08-726 55 02
Mobil: 070-798 59 00
E-post: eric@g-s.se

Industri AB Ventilator
Mats Ogenborg
Tel: 08-681 14 40
Mobil: 070-971 14 42
E-post: mats.ogenborg@ventilator.se

Hoist Energy 
Mikael Pettersson
Tel: 08-449 28 80
E-post: mikael.pettersson@hoistenergy.com

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

TKI – Skanska Installation AB 
Daniel Jergelin
Tel/Mobil:  08-741 15 70
E-post: daniel.jergelin@skanska.se

Göteborg

Ventab AB
Hillevi Skötte
Tel: 031-86 89 97
Mobil: 070-962 76 48
E-post: hillevi@ventab.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Malmö

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Skanska Installation AB
Anders Åkerman
Tel/Mobil:  070 815 53 80
E-post: anders.akerman@skanska.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Uppsala

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Hoist Energy 
Mikael Pettersson
Tel: 08-449 28 80
E-post: mikael.pettersson@hoistenergy.com

TKI – Skanska Installation AB 
Stefan Andersson
Tel/Mobil: 018-68 64 10 
E-post: stefan.andersson@skanska.se

Örebro

Hoist Energy 
Mikael Pettersson
Tel: 08-449 28 80
E-post: mikael.pettersson@hoistenergy.com

Ventpartner
Ulf Bergqvist
Mobil: 070-627 50 60
E-post: ulf.bergquist@ventpartner.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Västerås

Hoist Energy 
Mikael Pettersson
Tel: 08-449 28 80
E-post: mikael.pettersson@hoistenergy.com

Ventpartner
Ulf Bergqvist
Mobil: 070-627 50 60
E-post: ulf.bergquist@ventpartner.se

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Borlänge

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Avesta

AB C.A. Östberg
Tel: 0226-860 02

Enköping

Suxesserv ERV AB
Magnus Eklund
Mobil: 0171-61 90 01
E-post: magnus.eklund@suxesserv.se

Norrköping

Ventpartner
Ulf Bergqvist
Mobil: 070-627 50 60
E-post: ulf.bergquist@ventpartner.se

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Skanska Installation AB
Esbjörn Karlsson
Tel/Mobil: 070 527 77 22
E-post: esbjorn.karlsson@skanska.se

Linköping

Ventpartner
Ulf Bergqvist
Mobil: 070-627 50 60
E-post: ulf.bergquist@ventpartner.se

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Skanska Installation AB
Esbjörn Karlsson
Tel/Mobil: 070 527 77 22
E-post: esbjorn.karlsson@skanska.se

Jönköping

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Skanska Installation AB
Esbjörn Karlsson
Tel/Mobil: 070 527 77 22
E-post: esbjorn.karlsson@skanska.se

Växjö

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Skanska Installation AB
Anders Gylling
Tel/Mobil: 070 594 59 88
E-post: anders.gylling@skanska.se

IV Produkt AB
Björn Fredriksson
Tel: 070-692 88 44
E-post: bjorn.fredriksson@ivprodukt.se 

Luleå

Imtech Ventilation AB
Cecilia Lindblad
Tel: 040-636 36 08
E-post: cecilia.lindblad@imtech.se

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Umeå

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Skellefteå

TKI –Skanska Installation AB 
Anders Berglund
Tel:0910-890 40  
E-post: anders.berglund@skanska.se

Gällivare

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se

Haparanda

Gunnar Karlsen Sverige AB
Eva Ekelund
Tel: 040-631 02 01
E-post: eva.ekelund@gk.se